Pianka czy wełna?

Dlaczego warto wybrać piankę?

Jeżeli tutaj dotarłeś to znaczy, że szukasz konkretnych odpowiedzi na pytanie: jaką metodę ocieplenia wybrać? Pianka czy wełna? Jakie są różnice? Czy wybierając piankę więźba nie będzie gniła? Jak jest z palnością? Postaramy się przyjrzeć tym dwóm materiałom.
Podczas spotkań z iwestorami częstym pytaniem jakie słyszymy jest „Jaką piana posiada lambde?”. Biorąc pod uwagę samą izolację termiczną to dobra wełna szklana osiąga współczynnik λ = 0,030 W/(m.K) natomiast piana otwartokomórkowa posiada λ = 0,035-0,038 W/(m.K). Gdy zagłębimy się dalej i weźmiemy pod uwagę opór dyfuzyjny to już bardziej parametry przemawiają za pianą. Opór dyfuzyjny dla piany wynosi μ = 3-4 co zapobiega tzw. przewiewaniu. Ważne jest również to, że deklarowane współczynniki lambda bada się w określonych warunkach (temperatura +10 stopni i wilgotność powietrza do 75%) Zatem parametry przy temperaturze -15 stopni do +45 znacznie ulegną zmianie. Nie dotyczy to pianki poliuretanowej, gdyż długo zachowuje swoje właściwości. Kolejną ważną cechą piany jest szczelność. Podczas natrysku jej objętość wzrasta 120 – krotnie co pozwala jej wypełnić trudno dostępne miejsca nie pozostawiając mostków termicznych. Ma to szczególne znaczenie przy skomplikowanych dachach. Wełne natomiast należy układać swobodnie gdyż jej nadmierny ucisk oraz brak odpowiedniej wentylacji powoduje pojawienie sie skroplin. W konsekwencji prowadzi to do utraty właściwości izolacyjnych i zwiększenia rachunków za ogrzewanie.
Sceptycy piany uważają, że krokwie gniją pod warstwą piany. Owszem, jeżeli natrysk jest prowadzony na mokre drewno.Wtedy po jakimś czasie zaobserwujemy, że coś dzieje się z dachem. Jeżeli natomiast wilgotność konstrukcji nie przekracza 18% można bez obaw używać piany poliuretanowej. W dodatku piana przez swoją silną athezje powoduje, iż wgryza się w warstwe drewna co zapobiega rozwojowi pleśni i grzybom. Wełna również może spowodować gnicie krokwi w przypadku, gdy jest upychana, a nie układana.
Wełna posiada klase palności A co powoduje, że jest nie palna przy temperaturach nawet 1000 stopni. Pianki poliuretanowe stosowane do ociepleń poddasza mają klasę palności E, czyli samogasnąca. Piana nie zagraża rozprzestrzenianiu się ognia. Po zabudowie płytami G/K otrzymuje klase B-s1,d0. Zatem nie ma powodów do obaw.
Oba te materiały doskonale przepuszczają wilgoć. Przez to chronią budynek przed powstaniem pleśni i grzybów. Problem zaczyna się gdy podczas usterki mamy jakikolwiek przeciek i oba te materiały nasiąkną wodą .Może się zdarzyć że mamy np. nieszczelny komin. Pianka ma to do siebie, że po usunięciu usterki odda zgromadzoną wodę nie tracąc przy tym swoich właściwości i kształtu. Natomiast wełna jest już nie do uratowania i należy ją jak najszybciej usunąć.
Odpowiednio nalożona piana będzie służyć przez lata, nie tracąc przy tym swoich właściowości. Producenci udzielają gwarancji na 25 lat albo i dlużej na jej niezmienność.Spowodowane jest to tym, że pianę poliuretanową aplikowano na domy już stosunkowo dawno. Po skończonej aplikacji piana nie powinna się skurczyć, odkleić od podłoża, rozwarstwić lub ulec skruszeniu. Jedynie co pianie szkodzi to promienie UV, dlatego po skończonej pracy należy jak najszybciej zabudować poddasze lub ograniczyć dostęp do światła słonecznego.
Biorąc pod uwagę tempo życia oraz przeliczanie czasu na pieniądze, szybkośc wykonania izolacji przemawia za pianą. Wykwalifikowana ekipa potrafi w ciągu jednego dnia zabezpieczyć ściany, okna oraz zaaplikować materiał pozostawiając przy tym porządek. Przy wełnie nie mamy tego konfortu.Wszystko zależy od skomplikowania dachu.
Mało kto wie, ale pianka poliuretanowa również występuje w materacach, zagłówkach do samochodu, butach. Polecana jest dla alergików. Zatem materiał ten jest obojetny dla zdrowia człowieka. Wełna podczas układania bardzo pyli. Dlatego należy ją układać w odpowiednich kombinezonach. Uważa się że skład chemiczny materiału który spaja wełne jest rakotwórczy. Dlatego nie nalezy pozostawiać wełny odkrytej. Często ma to miejsce na strychach.

Sprawdź, co jeszcze
możemy dla Ciebie zrobić

Pianka ze względu na swoją strukturę tworzy pewnego rodzaju
„gęsty labirynt” przez który zimą ciepłe powietrze znajdujące.

+

Ocieplanie budynków gospodarczych

+

Hale i magazyny

+

Ocieplenie dachów

+

Fundamenty

+

Ocieplenie poddasza